Jeśli chcemy urządzić nową, bądź wyremontować starą łazienkę najważniejsze będzie świeże spojrzenie. Szczególnie jeśli nasza łazienka nie jest zbyt duża warto nabrać dystansu i zainspirować się gotowymi rozwiązaniami, które możemy znaleźć w prasie tematycznej czy Internecie.

Musimy pamiętać szczególnie o tym, że łazienka jest miejscem relaksu, wręcz miejscem intymnym. To nasza chwila oddech podczas zabieganego dnia, nasze domowe SPA dlatego też warto przemyśleć i zaplanować tą wygodną, funkcjonalną i uspokajającą przestrzeń. Dzięki temu każdy dzień zaczniemy z dobrym humorem a skończymy zrelaksowani i gotowi do nocnego odpoczynku.

Funkcjonalność łazienki to ważny aspekt szczególnie w małych przestrzeniach. Łatwość czyszczenia sprawi, że ta czynność nie będzie nam zabierać dużo czasu, a jej efekty pozostaną widoczne na dłużej. Nie będziemy się stresować brakiem porządku i czystości w tym strategicznym miejscu w domu.

BK251G10 m

 

 

Aby łazienka była łatwa i przyjemna w czyszczeniu należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Im mniej przestrzeni trudnych do utrzymania w czystości, bądź wymagających większego wysiłku podczas czyszczenia (np. wyposażenia z bogatym zdobieniem, na którym mógłby zbierać się kurz czy brud) tym łatwiejsze i krótsze będzie sprzątanie.
  2. Im mniej kosmetyków na zewnątrz tym łatwiej przetrzeć blaty i półki.
  3. Schowane kosmetyki powinny nadal być łatwo dostępne, gdyż z większości z nich korzystamy codziennie.
  4. Elementy wyposażenia tj. pralka, kabina prysznicowa, szafki czy umywalka, z płaskimi powierzchniami i bez zakamarków są łatwiejsze do czyszczenia.
  5. Systematyczność to podstawa! Nawet w najłatwiejszej do utrzymania w czystości łazience sprzątanie zajmie dużo czasu jeśli będziemy je wykonywać nieregularnie i rzadko.

 

Jakie wyposażenie wybrać do nowoczesnej łazienki?

Zarówno ceramika jak kabina prysznicowa czy armatura i sprzęt (np. pralka) to zdecydowanie kluczowe wyposażenie łazienki, nadające stylu i klasy temu pomieszczeniu. Patent na nowoczesna łazienkę jest prosty – tak PROSTY! Prostota jest kluczowa w urządzaniu takiego wnętrza. Duże płaskie powierzchnie, gładkie kafle w 1-2 kolorach, nowoczesna ceramika, i ewentualnie szczypta technologii w postaci np. pralki czy suszarki, lub baterii bezdotykowej i mamy łazienkę idealną!

Pierwszym aspektem do rozpatrzenia z pewnością będzie kolorystyka w jakiej chcemy utrzymać to pomieszczenie. Optymalnym rozwiązaniem polecanym i stosowanym również przez architektów jest utrzymanie wnętrza w 2-3 kolorach, w tym ustalenie, który z nich jest przeznaczony na duże przestrzenie, a który będzie akcentem przejawiającym się np. w dodatkach czy ręcznikach.  Popularnymi zestawieniami kolorystycznymi stosowanymi w łazienkach jest np.:

  1. Biel + naturalne drewno
  2. Biel + czerń
  3. Kolory naturalnych materiałów – kamień, głęboka, naturalna zieleń itp.
  4. Szary – kolor betonu, zestawiony praktycznie z dowolnym kolorem w roli akcentu.

BK259DPLSSGJeśli chodzi o wyposażenie wnętrza z pewnością warto przyjrzeć się kabinom EASY IN – to kabiny otwarte, które jedynie oddzielają przestrzeń kąpielową od reszty łazienki chroniąc ją tym samym przed wodą. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej osób decyduje się na montaż takiej właśnie kabiny do łazienki o bardzo małym metrażu i są z tego zadowolone. Dlaczego? Gdyż wydzielona przestrzeń prysznicowa wcale nie jest miejscem nieużywanym podczas normalnego funkcjonowania w łazience. Kabiny otwarte są także bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, o czym pisaliśmy już wcześniej. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do takiego rozwiązania dobrą alternatywą są kabiny bezprofilowe np. FRESH LINE. Te modele również można stawiać bezpośrednio na odpowiednio przygotowanej glazurze wraz z odpływem. Fajnym rozwiązaniem jest nowa kabina z tej serii – FOLDEX. Jest to prysznic, który nie zabiera miejsca, gdy z niego nie korzystamy – jego drzwi można złożyć na ścianę.

Wspomniane kabiny zaleca się montować bezpośrednio na uprzednio przygotowanej glazurze z odpływem liniowym. Dzięki temu nie widać krawędzi na posadzce pomiędzy przestrzenią kąpielową a resztą łazienki, co także optycznie powiększa pomieszczenie.

Przezroczyste szkło kabiny to także kolejny patent na nowoczesną i zarazem duża łazienkę. Dzięki temu, ze możemy patrzeć bezpośrednio przez ścianę kabiny prysznicowej bez żadnych zakłóceń w postaci kolorów czy wzorów odbieramy przestrzeń jako niepodzieloną, bez wydzielonej strefy kąpielowej – szczególnie fajne rozwiązanie w przypadku kabin otwartych, które zapewniają ogromną wygodę kąpieli a zarazem nie zabierają optycznie miejsca.

Zastosowanie różnego rodzaju schowków oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni to patent na pozbycie się dużej ilości kosmetyków i środków chemicznych, które zazwyczaj stoją na zewnątrz. Przeglądając magazyny wnętrzarskie z pewnością nie raz stwierdziliśmy, że wnętrze jest piękne ale już możemy sobie wyobrazić sterty kosmetyków piętrzące się na półkach i półeczkach. Szafka z szufladami pod umywalką, funkcjonalna zabudowa toalety, wanny czy szafka za lustrem to z pewnością miejsca, w których możemy ukryć część swoich codziennych produktów pielęgnacyjnych. Pomyślmy tylko jak pięknie będzie wyglądać łazienka gdy na jej blatach czy półkach będą wyeksponowane tylko te produkty, które chcemy pokazać – flakon perfum czy mydło w gustownym opakowaniu.

Nowoczesne urządzanie łazienki to nie tylko nowoczesna kabina, toaleta w prostym kształcie czy piękna umywalka nablatowa. Zdziwisz się jak wiele zależy od drobnych rzeczy. Czy Twoim zdaniem półki w drogerii wypełnione kosmetykami wyglądają elegancko, stylowo i nowocześnie czy raczej jest to zbieranina etykiet, kolorów i kształtów, która tworzy mały chaos w tym miejscu? Nie chcesz przecież, aby Twoja łazienka wyglądała podobnie. Część z nas z pewnością myślała do tej pory, że akcesoria łazienkowe, takie jak dozownik do mydła czy mydelniczka, są zbędne. Otóż są wręcz kluczowe. Pstrokate etykiety w różnych rozmiarach na kolorowych butelkach różnej wielkości potrafią stworzyć uczucie nieporządku. Jeśli zatem już wybrałeś odpowiedni kolor na dodatki poszukaj akcesoriów łazienkowych w tym właśnie odcieniu – przelej mydło bądź szampon, który używasz codziennie w takie właśnie opakowania, a zobaczysz, że twoja łazienka stanie się zdecydowanie bardziej uporządkowana.

A jeśli wreszcie skończyłeś urządzanie wnętrza z naszą pomocą i zastosowałeś się do chociaż kilku rad, weź głęboki oddech, zrób krok w tył i spójrz na swoje dzieło? Gwarantujemy, że wygląda pięknie, elegancko, nowocześnie i stylowo.

Zasady mają pomagać, ale pamiętaj, że można je łamać i modyfikować, szczególnie jeśli serce podpowiada Ci inaczej. To w końcu każdy z nas powinien czuć się dobrze w swoim domu.