bacground 2 _mUrządzając wnętrze we własnym domu chcemy aby było przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Te dwa aspekty są bardzo istotne w każdej domowej przestrzeni – również w łazience. Nie ma większego znaczenia, czy jest to łazienka dla dużej rodziny, dla pary czy singla – funkcjonalność jest potrzebna! Istnieje kilka trików przy urządzaniu łazienki, które pomogą w uzyskaniu przyjaznej przestrzeni.

 

  1. Przechowywanie i łatwy dostęp do potrzebnych przedmiotów:

Nieuporządkowane i trudne do utrzymania w czystości wnętrze może być powodem stresu frustracji – warto o tym pamiętać przy urządzaniu łazienki. Jest to miejsce, w którym przechowujemy kosmetyki i bardzo często chemię gospodarczą. Duża ilość sprytnie schowanych szafek i półek z pewnością przyda się podczas późniejszego użytkowania pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że miejsca do przechowywania powinny być tak umiejscowione aby nie sprawiało nam problemu korzystanie z nich nawet kilka razy dziennie. Jeśli tak nie będzie z pewnością zaniechamy naszych porządkowych zwyczajów dość szybko, a w łazience zapanuje chaos.

Gładkie blaty i inne powierzchnie bez zbędnych akcesoriów ułatwiają i znacznie skracają również czas sprzątania.

  1. Higiena i czystość.

Higiena i czystość to aspekty, o których trzeba pamiętać już na etapie projektowym. Łazienka to miejsce podwyższonej wilgotności – szczególnie podatne na rozwój drobnoustrojów czy grzybów. Dlatego podczas planowania tej przestrzeni zwracajmy uwagę na to, aby poprzez jej wygląd i zagospodarowanie maksymalnie skrócić sobie czas późniejszej pracy. Z pewnością pomoże w tym zastosowanie gładkich powierzchni bez zbędnych ozdobników oraz takie ustawianie wyposażenia aby maksymalnie ułatwić jego czyszczenie np. ustawienie wanny wolnostojącej w bardzo bliskiej odległości od ściany znacznie utrudni sprzątanie tej przestrzeni. Należy pomyśleć o pozostawieniu tam przestrzeni np. na swobodne przetarcie mopem.

  1. Funkcjonalność.

Funkcjonalność w łazience to podstawa! Nie dość, że ułatwi i umili nam to korzystanie z przestrzeni kąpielowej to jeszcze zaoszczędzi stresów, gdy bardzo szybko musimy wyjść z domu. Na funkcjonalność pomieszczenia składa się kilka aspektów: łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy, łatwość w utrzymaniu w czystości, dobre zaplanowanie ustawienia podstawowych elementów wyposażenia itp.

  1. Źródła prądu

Bardzo istotną, a często zapominaną kwestią jest położenie i wystarczająca ilość źródeł prądu. Pamiętajmy o tym szczególnie gdy planujemy wstawienie pralki do łazienki. W dzisiejszych czasach mnóstwo sprzętów tj. szczoteczki elektryczne, golarki, trymery, suszarki, prostownice itp. wymaga podłączenia do prądu. Część z tych urządzeń wymaga również ładowania, jeśli zaplanujemy to szybciej unikniemy sytuacji, gdy musimy odpinać jedno urządzenie od prądu by użyć drugiego.  Ładowanie wspomnianych sprzętów w kuchni czy salonie także nie jest wygodnym czy estetycznym rozwiązaniem.

  1. Lustro

Osobiście nie wyobrażamy sobie łazienki bez lustra. To nie tylko kwestia wygody, funkcjonalności i estetyki, ale również tego, że odpowiednio dobrane lustro może zmienić pomieszczenie nie do poznania. Zanim jednak ją zainstalujemy zastanówmy się, co będzie się w niej odbijać. Należy unikać takiego ułożenia lustra aby odbijało dużo drobnych elementów np. półkę z kosmetykami, gdyż będzie to wprowadzać dodatkowy nieład w przestrzeni.BK259DPLSSG

Zazwyczaj lustro w łazience jest usytułowane nad umywalką, ale zastanówmy się nad innym lub dodatkowym rozwianiem. Jeśli zamierzamy w łazience zamontować kabinę prysznicową warto przemyśleć, czy nie dobrze byłoby wybrać taką, której jedna bądź obie ściany posiadają lustrzaną powierzchnię. Takie dodatkowe wysokie na prawie dwa metry lustro może zupełnie zmienić nasze wnętrze.  Duża powierzchnia lustra optycznie powiększa znacznie pomieszczenie. Rozwiązania tego typu są dostępne w kabinach marki Sea-Horse z serii Fresh Line. Są to funkcjonalne kabiny bezprofilowe, które mogą zostać zamontowane zarówno na  brodziku ( najlepiej estetycznym i płaskim brodziku SMC) jak również bezpośrednio na odpowiednio przygotowanej do tego posadzce ze spadem i odpływem.

Jak przy wszystkich kabinach tej marki jako opcję możesz również wybrać pokrycie kabiny powłoką CleanGLASS, która ułatwia sprzątanie i minimalizuje osady wapienne powstające z wody.

  1. Dodatkowe akcesoria.

Czasem ciężko schować wszystkie przedmioty, które pozostają na blatach a jednocześnie zachować wygodę użytkowania łazienki bez notorycznego sprzątania jej wnętrza i wydłużania czasu trwania zwykłych czynności. Wtedy warto zastanowić się nad użyciem akcesoriów łazienkowych. Część z was nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ułatwiają one utrzymanie wnętrza w ryzach i harmonii. Oczywiste jest, że haczyki i wieszaki na ręczniki są bardzo przydatne w pomieszczeniu, ale także jednolite opakowania na szampony czy mydła do rąk ( szczególnie kosmetyki, których ze względu na częstość użytkowania zazwyczaj nie chowamy do szafek).

Mamy nadzieję, że taka lista pomoże Ci w planowaniu twojego nowego wnętrza co przyczyni się do wygodnego korzystania z niego w przyszłości. Pamiętając o tych kilku prostych punktach będziesz mógł się cieszyć nowym funkcjonalnym wnętrzem.